Všude, kam se podívám, vykoukne na mě nějaká pravopisná chyba. Copak už neumíme česky?
TEXT: Eva Rybová
Chyby nacházím v tištěných novinách, na internetových stránkách téměř všech zaměření i v běžné mezilidské komunikaci od e-mailu po textové zprávy. Proto mne napadá otázka, jestli se v dnešní době pravopisné chyby neřeší nebo se přehlížejí? Nedávno mi kamarádka vyprávěla, že její manžel jí píše ‚myluji tě‘. Ona se nad tím vůbec nepozastavuje, protože muž má k tomu samozřejmě krásnou omluvu: Milujeme se vždy s tvrdým, s měkkým to jednoduše nejde. Jistě, zasmějeme se této úvaze, ale když se podíváme na tento problém trochu hlouběji, měli bychom si uvědomit, že tyto naše zprávy může číst i někdo další. Například děti. Dítě sice ve škole zjistí, že slovo mylovat není mezi vyjmenovanými, ale když to používá maminka s tatínkem, tak to nejspíš bude správně!
Další mou zajímavou zkušeností s pravopisem byla vizitka jedné společnosti, zabývající se krmivem pro domácí mazlíčky. Šla jsem do pet shopu, abych koupila svému čtyřnohému miláčkovi nějaké pamlsky, a všimla jsem si vizitky na pultě prodejny. Stálo na ní:
Nejlepší krmiva pro psi a kočky. Pokud se nemýlím, tak je pes rodu životného, a měl by se tedy řídit vzorem pán, tedy 4. pádem. Správně by na vizitce mělo být uvedeno pro psy a kočky. Když jsem se zeptala prodavačky, zda o chybě ví, odpověděla mi, že ano, ale prý si toho stejně nikdo nevšimne, tak proč tisknout nové! Ale největším semeniš těm chyb je bezpochyby internet.
Můj tatínek měl nedávno narozeniny a přál si objektiv ke svému fotoaparátu. Řekl mi několik typů, které bych mu mohla pořídit. Nelenila jsem tedy a zadala jsem je do internetového vyhledavače a porovnávala, který by byl pro něj nejlepší. Klikla jsem na recenze a diskuse a nevěřila jsem vlastním očím. V jedné recenzi stálo: Velice se mi líbý, ale má neobviklou velikost a zatím s ním nemám moc skušenností. Napsala jsem tedy uživateli, že v jedné větě jsem tolik chyb už dlouho neviděla. Na odpověď jsem nemusela dlouho čekat. Uživatel mě poslal někam (použil velice peprná slova) a ani jedna věta, kterou mi odepsal, se neobešla bez gramatických chyb.
Řekla bych, že situace je alarmující a nikdo se nad tím příliš nepozastavuje. To už se na základní škole nevyučuje český jazyk? Nebo máme dávat vinu moderním technologiím, kdy píšeme vše bez diakritiky a veškeré chyby se nám odpouštějí?
P.S.: Omlouvám se zde všem dislektikům a disortografikům, kteří za gramatické chyby samo zřejmě nemohou!