Další díl: KRÁSNÉ ŽENY DĚLAJÍ KRÁSNÉ VĚCI

Text: Milada Kůrková / Kristina KittI Nedvědová / Adéla Hálková

 

Kristina Netíková

 

Kristina Netíková je žena činu. Kromě Bistra No.19, které vám v rozhovoru představíme, vlastní floristické a designové studio 2MKN. Vystudovala hispanistiku a má dokonalý styl! Tyto všechny vlastnosti se snoubí v atmosféře ojedinělého bistra v centru Prahy, kde v kuchyni nevaří nikdo jiný než tatínek Kristiny Netíkové. Proč? Chtěla mu tím splnit jeho sen!

 

Bistro No.19 se stalo kultovním místem v centru Prahy, mohla bys ho svými slovy popsat?   

Koncepcí Bistra No.19 bylo vytvořit místo/ space/ spazio pro setkávání s kvalitním jídlem, designem, uměním a s lidmi, kteří jej vytvářejí. Místo, které bude osobité a inspirativní. Místo, jež bude alternativou k tradiční představě o restauraci, baru i kavárně... Bistro je původně architektonický ateliér mého manžela Rudolfa Netíka, je charakterizován sbírkou designových prototypů a solitérů.   

 

Proč jsi ho založila? A jak lze spojit architekturu a kulinářství?  

Zaprvé mi takové místo chybělo, ale především jsem věděla o skvělém kuchaři a restauratérovi, svém tatínkovi. Co se týká druhé otázky, tím, že prostor dříve sloužil jako architektonický ateliér, bylo propojení nasnadě.   

 

Kde jsi ochutnala ty nejlepší pochutiny a kde sis prohlížela tu nejkrásnější architekturu?   

Nezapomenutelná pro mě byla restaurace uprostřed argentinské pampy, ale je to podobné jako s architekturou – jmenuji jedno místo a hned mne napadá deset dalších stejně úžasných.    

 

Máš pocit, že sis otevřením Bistra No.19 splnila jeden ze svých snů?   

Tou úplně původní motivací bylo splnit sen tatínkovi. Nicméně i pro mne osobně je práce kolem Bistra velmi inspirativní. V poslední době jsme Bistro rozšířili o prodej skla a porcelánu od Jiřího Pelcla. Před Vánoci představíme první kousky z projektu originálních zástěr od českých návrhářů.   

 

Jak se podle tebe v Čechách daří designu?   

Velmi mne potěšil poslední Designblok. Obdivuji stále silnější platformu pro prezentaci designu, která snese srovnání i v mezinárodním měřítku.   

 

Na co bys nás do Bistra No.19 nejraději pozvala?   

Tím, že každý den máme jinou nabídku, která se mění dle sezony, je opravdu těžké vybrat pouze jedno jídlo. Jedním z našich bestsellerů je jogurtový koláč s ovocem, někdy je vyprodaný už hodinu po otevření.

 

Karolína Pechová

 

Retro tašky, síťovky, si zamilujete, nosí je i Miss České republiky. Nacpat svůj život do síťovky (divily byste se, kolik se do ní vejde!) se rozhodla Karolína Pechová.    

 

Jak vás napadlo začít podnikat zrovna se síťovkami?  

Když jsem úspěšně dokončila studium kulturologie na FFUK, chtěla jsem poskytovat konzultace ohledně společenského přežití a navazování obchodních vztahů v Číně, kde jsem během studia měla dvouleté stipendium. Oslovila jsem české firmy obchodující s Čínou a ozvala se mi kolínská firma, která tam vyráběla síťovky, se zájmem o vyhledání nových výrobních partnerů. Po tříměsíční rešerši se mi povedlo najít několik kvalitních výrobců a získat vzorky. Pak bylo potřeba do Číny odletět i s klientem a udělat malý audit výrobců a domluvit na místě obchodní podmínky. Odletěla jsem tehdy s přítelem o několik dní dříve, abych ho provedla po Šanghaji, kde jsme se měli později potkat s naším klientem, který mi měl hradit letenku a všechny cestovní náklady na místě, jednalo se o měsíční pracovní cestu a návštěvu šesti výrobců v různých průmyslových zónách na východě Číny. I přes podepsané smlouvy klient bohužel do Číny nikdy nepřiletěl a vzniklé náklady neuhradil. Soudit se nemělo smysl, protože záhy vyšlo najevo, že náš klient je profesionální dlužník a byli bychom jen další v řadě. Byla jsem z toho smutná a bylo mi líto mé práce a hlavně času, který jsem tomu obětovala. Také jsme přišli o hodně peněz, ale produkt se mi líbil a napadlo mě to zkusit sama. Registrovala jsem ochrannou známku a několik vlastních průmyslových vzorů. Celou dobu jsem přemýšlela, jak výrobu přetáhnout do ČR a i s vyššími náklady mít dostupné ceny. No, a napadla mne spolupráce s chráněnými dílnami.   

 

Čím jsou tyto tašky s tradicí tak výjimečné?   

Síťovka je prostě geniální, složená se vám vejde do dlaně, ale při použití do ní hravě dáte celý nákupní vozík. Hlavně je na opakované použití, a když ji nosíte stále u sebe, což je díky její velikosti snadné, nejste nikdy zaskočeni neplánovaným nákupem a nutností kupovat si igelitku. Netřeba dodávat, že je to také elegantnější a stylovější způsob, jak nakupovat, než s igelitovou taškou. S prodejem máme velký úspěch také na farmářských trzích, kde si je lidé rádi kupují, protože ty čerstvé dobroty přímo z farmy se vám tak nějak do igelitky dávat nechce    

 

Časem se z nich stala stylová retro záležitost, existuje více typů síťovek?   

Ano, máme základní řadu tří spotřebních síťovek různých materiálů, velikostí a barev a také jsem již navrhla tři typy stylových síťovek jako módní doplněk. Nedávno jsme také dokončili první síťovku z čisté bavlny a za nedlouho ji uvedeme na trh. V použití organických materiálů chceme pokračovat a přemýšlíme o výrobě ze lnu, konopí a bambusu. Taška tak neustále prochází inovacemi a umožňuje mi maximálně využít kreativitu a představivost.   

 

Co takhle večerní síťovka?   

Právě připravujeme e-shop, kde budou k dostání jak síťovky klasické, tak stylové, které budou vhodné třeba i na party.

 

Kupují si je také muži?  

Ano, kupují, ti hodnotí hlavně jejich užitnou stránku a často je využívají, když jdou za sportem, na ryby nebo na běžný nákup. Také vědí, že s igelitkou pro nás ženy nejsou tak přitažliví.

 

 

Kategorie: