Táňa Šedivá: O ANOREXII

Spousta mých známých se mě ptá, jestli jsem se já sama setkala ve své branži s anorexií. Přirovnala bych to k tomu, jako byste se zeptali cestovatele po afrických zemích, zda už někdy viděl někoho, kdo má malárii...

 

Anorexii vnímám jako civilizační chorobu. Spousta žen má v dnešním chaotickém světě plném existenční nejistoty pocit, že jediné, co mohou ve svém životě ovlivnit, je jejich váha. U modelek je to o to horší, že jsou pod drobnohledem médií a následně i veřejnosti. A dokonalost se od nich očekává více než od kohokoli jiného.

Nemůžeme se divit, že mnohé z nich, znavené neustálým přepočítáváním kalorií zeleninových salátů a traumatizujícím měřením problémových partií dostanou po nějaké době z jídla fóbii. Když jsem svou obavu z toho, abych nedopadla stejně, zmínila před svým dobrým přítelem a milovníkem všeho poživatelného, poradil mi s úsměvem:

„Musíš mít ráda každé svoje kilo! Stejně jako já...“ Jeho lhostejnost k oplácanému pupku mě nadchla. Pak jsem si ale představila fotku svého odulého bříška v některém z bulvárních plátků a hlavou mi běžely palcové titulky:

„TA DOPADLA! KARIÉRA MODELKY SKONČILA TRAGICKY. NECHUTNÉ STVOŘENÍ VYPÍSKALI Z PŘEHLÍDKOVÉHO MOLA...“

Po těchto hrůzných představách jsem došla k závěru, že budu raději dál chodit do obchodů s potravinami jako do muzea, tedy ne moc často. A dál budu trpělivě počítat kalorie a měřit si po hodinách cvičení problémové partie a dál budu doufat, že se nikdy nezačnu bát dopřát si čas od času tu rozkoš zahřešit si se svým oblíbeným jídlem a navrch se dorazit čokoládou.

Dokud mě mé tělo živí, musím se hlídat a být na sebe přísná víc, než je nutné. Až to nebude potřeba, pak si vše vynahradím. Ale rozhodně netoužím vypadat jako chodící ramínko na šaty ověšené hadry. Milé čtenářky, upřímně přiznávám, že závidím vám všem, které přistupujete k jídlu s láskou, vám, které se nemusíte trápit výčitkami za každé sousto navíc. Protože jídlo je příliš dobré na to, aby se stalo naším nepřítelem. Tak dobrou chuť.

MODELKA TÁŇA ŠEDIVÁ (24 LET), FINALISTKA SOUTĚŽE MISS ČR 2008.

 

 

Kategorie: