EVA VRBOVÁ „Jóga je můj život!"

Její hodiny jógy jsou narvané k prasknutí a není se čemu divit. Éterická eva svým klientkám dává daleko víc než jen instrukce, jak správně cvičit jógu. Eva totiž učí žít.

Text: Milada Kůrková

 

Kdybyste měla jógu popsat jednou větou, co byste o ní řekla?

Jóga je pro mne životní cesta. Otevírá mi oči, naplňuje srdce a posiluje tělo na všech úrovních.

 

Jak moc souvisí jóga s životními postoji a psychikou?

Souvisí tak, jak ji přijmete do svého života. A to neznamená pouze fyzicky si zacvičit, u čehož většina z nás začíná. Od samotného začátku cvičení si začínáme všímat, že z lekcí jógy chodíme plni energie, zároveň pociťujeme určitou úlevu na psychické úrovni.

 

Jak se vy sama díváte na dnešní svět? Není v něm zbytečně moc násilí a neporozumění? Může nám jóga pomoci se s tím nějak vyrovnat?

Já sama vidím svět nádherný. Násilí i neporozumění vychází pouze od nás, je to vždy projev nějaké vnitřní disbalance, nespokojenosti, nevyrovnanosti. Jedním z principů filozofie jógy je nenásilí. Je tím míněno především to k sobě samým. Odtud vždy vychází náš vnější projev. Pokud budeme vnitřně nespokojení, naštvaní, plní agrese, nic jiného od nás okolí nemůže očekávat a my pak od něj. S jakoukoliv proměnou, něčím novým, musíme začít u sebe. Tak, jak jógu přijmete, přijímáte nebo i měníte svůj život a s tím i okolní svět.

 

Jóga má pozitivní vliv na tělo i duši. Dokáže ale vyřešit už skutečné zdravotní problémy?

Záleží, jak velice vážné zdravotní problémy to jsou. Jóga je ale tou nejlepší cestou k uzdravení a zároveň prevencí proti civilizačním chorobám, psychickým, duševním onemocněním.

 

A co problémy ve vztazích? Má na ně jóga nějaký vliv?

Jóga je cestou k vnitřní svobodě. Vztahy jsou i o toleranci. Oba partneři hned nemusí praktikovat jógu, ale je většinou pravda, že kdo s jógou začne, ten začne měnit sám sebe a taky pohled na vztahy nebo většinou na lidi ve svém okolí.

 

Ti, kteří jógu cvičí, říkají, že už by se bez ní neobešli. Vnímáte tento druh cvičení také jako určitou formu závislosti?

Můžeme to nazvat závislostí, pro mě je to už ale smysl života. Jóga je momentálně můj život.

 

Kdy jste vy sama jógu objevila a jak vám změnila život?

Věděla jsem o ní samozřejmě daleko dříve, než vstoupila do mého života. Ale nějak jsem na ni nebyla ještě připravena, aby se stala mojí životní součástí. Začínala jsem fyzickým cvičením díky své starší dceři, která měla ve svých 13 letech problém se zády. A já hned po první lekci cítila, že nejde pouze o fyzické tělo. Tak jsem se přes knihy a semináře dostávala hlouběji do její filozofie. Postupně jsem sama začala měnit svůj život, dívat se na svět jinýma očima. Stala jsem se lektorkou a dokonce se i po dlouhých 19 letech rozvedla...

 

Kdo byl vaším učitelem?

Mojí první učitelkou byla, je a bude Andrea Smékalová, jedna z našich nejlepších lektorek jógy. Postupným vývojem jsem se dostávala i k jiným učitelům. Mám velmi ráda učení Míly a Eduarda Tomášových. Dále mě velmi ovlivnil a i pomohl v mém životě zahraniční učitel Danny Paradise, který říká, že my sami sobě jsme tím největším učitelem.

 

Máte dvě dcery. Předpokládám, že tuhle životní filozofii přenášíte i na ně…

Ano mám dvě dcery, které jsou taky třeba mými učitelkami. Dokonce starší dcera, díky které jsem se k józe dostala, ji sama pravidelně praktikuje. A o mladší říkám, že je jóga sama...

 

Kategorie: