Rozčilováním si zaděláváte na infarkt, nepořádek s sebou přináší bacily, z polehávání kornatějí tepny. Ale co když je to jinak? Co když mnohé hříšky nejenže neškodí, ale dokonce našemu zdraví prospívají? Možná je načase přestat se snažit o změnu a pár neřestí si s klidem dovolit...
text: Vanda Ptáčková
1. Vztek
Kolikrát už jste slyšeli, že se nemáte rozčilovat, jinak vás trefí šlak? V nebezpečí jsou možná lidé trpící hypertenzí, ostatních se to ale netýká. Odborníci na - opak tvrdí, že upustit páru vůbec škodlivé není. Americký výzkum prokázal, že lidé, kteří na stresovou situaci reagují výbušným způsobem, si udržují nižší krevní tlak a nižší hladinu stresového hormonu kortizolu než ti, kteří se trápí nenápadně a pocity dusí v sobě. Prudká emoce, jakou vztek bezesporu je, totiž sama od sebe nezmizí. Zůstává uložena uvnitř, hromadí se a nakonec vybuchne v situaci, která by vás jindy nerozhodila. Záleží na povaze každého člověka. Ne každý nahromaděnou agresi vypustí ven – může se projevit i ve formě depresí nebo zdravotních potíží, jako je snížená imunita, hovoří se dokonce i o psychosomatických příčinách rakoviny. Pokud vás něco rozčílí, klidně dejte průchod zlosti, samozřejmě v takové míře, kterou lze v rámci mezilidských vztahů opět ‚vyžehlit‘.
2. Počítačové střílečky
Sice je moderní označovat počítačové hry za viníky obezity, špatné kondice a zhoršených sociálních dovedností, není to tak docela černobílé. Vědci v Miami totiž prokázali, že virtuální dobrodružství mohou látkové výměně prospívat, stačí si vybrat hru dostatečně akční či napínavou. Taková totiž zrychlí dech i srdeční frekvenci, čímž povzbudí metabolismus. Skutečnému pohybu sice střílečky konkurovat nemohou, určitě jsou ale užitečnější než pouhé zírání na televizi. Skutečnou mentální vzpruhou jsou počítačové hry například pro seniory. Jason Allaire ze Severokarolínské státní univerzity nedávno provedl studii, která zjistila, že senioři hrající počítačové hry se emočně cítili lépe než jejich vrstevníci bez přístupu k této zábavě. Spojení mezi příčinou a důsledkem zatím není jasné, ale funguje to! I zde platí otřepané klišé: Všeho s mírou! Několikadenní úniky do virtuálního světa vaší koncici nejspíš neprospějí, ale pokud si třeba zahrajete namísto svého obvyklého večerního seriálu, bude to inspirativní změna.
3. Klení
Naši předkové přemáhali bolest se zuby zaťatými do kusu dřeva, my se ládujeme růžovými pilulkami. Moderní věda teď nabízí ještě lepší recept – nadávat, co nám síly stačí. Aktéři výzkumu, kteří sprostě kleli, dokázali snášet bolest déle než jejich ‚kolegové‘, kteří směli používat jen slušná slova. Energické nadávání totiž spouští uvolňování adrenalinu a ten, jak známo, vnímání bolesti otupuje. Pokud by tato metoda omezila množství analgetik, pak ji nelze než doporučit.