Dark Tourism CESTOVÁNÍ ZA SMRTÍ

Místa spojená se smrtí (ať už dávnou či poměrně nedávnou) mají zvláštní schopnost přitahovat davy turistů. Možná se jedná o určitou formu voyerismu či vzrušení z toho, že se dostáváme velmi blízko zkáze.

Text: Eva Rybová

 

Tento typ turistiky je nejspíš produktem dnešní doby, kdy chceme navštěvovat stále nová a nepoznaná místa, odkud si odneseme nevídané zážitky. Určitým znakem dark turistů je touha po poznání a vzdělání během cestování. Proto by zpřístupnění míst zasažených lidským neštěstím či katastrofou mělo spět ke vzdělání a pietě. Procházky po stopách Jacka Rozparovače po londýnských ulicích dnes už nikoho nepohoršují, ale okružní jízda Paříží na místo, kde zemřela princezna Diana, je tabu.     

Dark turisté nejčastěji navštěvují hřbitovy, místa konfliktů, vězení, místa mučení či zabíjení, ale také místa postižená přírodními katastrofami. Kam tedy vyrazit, když se chcete věnovat temné turistice?

 

TEREZÍN  

V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice gestapa, kterou prošlo za pět let přes 32 000 vězňů. Od listopadu 1941 byli do města Terezína (Hlavní pevnosti) deportováni občané židovského původu. Terezínským ghettem prošlo více než 140 000 mužů, žen a dětí. Roku 1947 zde byl zřízen památník jako připomínka krutostí páchaných nacisty.

 

LIDICE  

Násilná historická událost, při níž bylo vyvražděno či odsunuto do koncentračních táborů obyvatelstvo české vesnice Lidice německými okupanty po neúspěšném atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942 – území Lidic bylo prohlášeno národní kulturní památkou. Můžete zde navštívit muzeum s expozicí připomínající lidskou tragédii nebo bronzové sousoší 82 dětí, životní dílo sochařky Marie Uchytilové, které je připomínkou všech dětských obětí války.   

   

KOSTNICE SEDLEC U KUTNÉ HORY  

Opat Jindřich ze zdejšího kláštera přivezl ze Svaté Země hrst hlíny, kterou vysypal na zdejším hřbitově. Od té chvíle získal hřbitov pověst Svaté Země a bylo ctí se zde nechat pohřbít. Nejvíce pochovaných bylo v roce 1318, kdy vypukl v Čechách mor (za jediný rok zemřelo 30 000 lidí). Další vlna pohřbívání proběhla v době husitských válek, jelikož se některé bitvy odehrály v okolí Kutné Hory. V 17. století pak byly kosti upraveny do výzdoby architektem Santinim. Dnešní podobu kostnice provedl v roce 1870 František Rint z České Skalice.     

 

Další místa v ČR: Ležáky, Slavín, Bojiště Slavkov u Brna, Dolský mlýn.

 

Kategorie: